روش های تولید سود پرک

روش های تولید سود پرک

روش تولید سود پرک از زمانی برای تولیدکنندگان این محصول شیمیایی در دنیا اهمیت پیدا کرد که روش های قدیمی بسیار مضر و پر خطر برای محیط زیست واقع می‌شدند. پس محققان این بخش به این فکر افتادند تا با کمترین هزینه و کمترین خطر برای محیط زیست روشی برای تولید سود پرک ایجاد کنند که مضرات زیادی برای محیط زیست نداشته و کیفیت بهتری در سود پرک تولید شده به مصرف کننده ارائه شود. بنابراین ما در این مقاله به بررسی انواع روش های سود پرک از روش قدیمی تا روش مدرن امروزی خواهیم پرداخت. طبیعی است که تولید سود پرک به روش سوم تاثیر کمتری روی محیط زیست خواهد داشت. با ما در این مقاله از سایت گروه نیلو همراه باشید تا 3 روش رایج در این زمینه را بررسی کنیم و دلایل و اهمیت تولید سود پرک به روش سوم را نیز مطرح نماییم.

مختصر راجع به سود پرک

بهتر است به صورت مختصر راجع به سود پرک صحبت کنیم . سود پرک محصولی شیمیایی بدون بو با فرمول شیمیایی NaOH است که با نام های سدیم هیدروکسید و یا کاستیک سودا نیز شناخته می شود. این مداده شیمایی به دلیل داشتن خاصیت قلیایی بالا که موجب خورندگی و حلالیت سایر مواد شده، اهمیت زیادی در صنایع مختلف پیدا کرده است.

بهتر است بدانید بالا بودن خاصیت قلیایی سود پرک باعث شده تا این ماده به عنوان نمادی برای شناسایی سطح PH استفاده شود و یا به عبارتی به عنوان معیاری برای تشخیص باز بودن سایر مواد از سود پرک استفاده می شود.

3 روش در تولید سود پرک
3 روش در تولید سود پرک

3 روش در تولید سود پرک

از دوران ابتدایی تولید سود پرک به روش صنعتی تا به امروز، سود پرک به سه روش تولید شده  است. که در لیست زیر می توانید به صورت مختصر این 3 روش را ببنید. در نظر داشته باشید که این 3 روش به صورت جداگانه در ادامه همین مقاله بررسی خواهد شد. گفتنی است امروزه روش سوم یعنی روش سلول دیافراگم بهترین و معتبر ترین روش برای تولید سود پرک بوده و دو روش دیگر به صورت کامل یا تقریبی منسوخ شده اند:

  • تولید سود پرک به روش جیوه ای
  • تولید سود پرک به روش غشایی
  • تولید سود پرک به روش سلول دیاگرام

در فرآیند تولید سود پرک با هر تن کلر می تواند ۲.۲۵ تن از ۵۰ درصد سود پرک را تولید کرد. ماده اولیه برای تولید سود پرک در هر سه روش نمک معمولی است که به صورت رسوب شده در زیرزمین یافت شده و به صورت محلول با پمپاژ آب پرفشار از زیر زمین به روی زمین منتقل گردیده و در تولید سود پرک از آن استفاده می شود.

با وجود اینکه پایه تولید سود پرک در هر سه روش یکی است اما استفاده از سایر مواد افزودنی و یا موادی که باعث رشد و افزایش کیفیت می‌شود دلیل تفاوت این سه روش بوده است. به خصوص که در روش اول و دوم مواد افزوده شده برای تولید سود پرک باعث ضرر و آسیب به محیط زیست می‌شود و برای انسان نیز بسیار مضر خواهد بود.

بنا به دلایل مضرات تولید سود پرک به روش اول و دوم از سال ۲۰۱۰ تاکنون تولید سود پرک به روش های مذکور در ایالات متحده و اروپا به صورت کامل ممنوع شده و تولیدکنندگان این محصول باید از روش سوم برای تولید سود پرک استفاده نماید. در کشور ایران نیز تولید کنندگان مطرح سود پرک برای دور ماندن از کیفیت رایج شده در تولید سود پرک در سطح جهانی، از روش سوم برای تولید این محصول استفاده می نمایند.

همانطور که در ادامه و به صورت کلی در همین مقاله مطرح شده و یا خواهد شد امروزه بین تولید سود پرک به روش غشایی و یا دیافراگمی تفاوت نظرهای زیادی وجود دارد. علت اصلی این تفاوت نظر در این است که روش غشایی دارای خلوص و کیفیت زیادی بوده و هزینه تمام شده کمتر نیز برای تولید کننده دارد، اما تولید سود پرک به روش دیافراگمی به دلیل افزایش مصرف انرژی (هزینه های ایجاد گرمایش مورد نیاز در این روش) می تواند هزینه بیشتری برای تولید کننده داشته باشد. با این وجود با پیشرفت تکنولوژی می توان راهکارهایی برای کاهش انرژی مصرف شده در روش سوم پیدا کرد تا همانطور که مورد نظر است و روش سوم بهترین و تنها روش تولید سود پرک در جهان باشد .

1. تولید سود پرک به روش جیوه ای

در روش تولید سود پرک به صورت جیوه ای، سدیم به صورت یون آمالگام سدیم و کلرید تخلیه می‌شود. آمالگام به یک محفظه کاملا جداگانه منتقل گردیده و در آن محل با آب واکنش شیمیایی مورد نظر را نشان می دهد در نهایت محلول سدیم هیدروکسید و گاز هیدروژن با یکدیگر ترکیب می گردند.

در این روش تولید سود پرک که معمولاً با آزبست همراه می شود، جریان محلول آب نمک را از حالت آند به کاتد منتقل کرده و فضا را به کلر و هیدروژن تقسیم می نماید. با تخلیه یون های هیدروژن، یون های هیدروکسید در محفظه کاتد با محلول آبی یون های سدیم جمع آوری شده و سود پرک تولید می گردد.

دلیل نامگذاری این روش، به روش جیوه ای، استفاده از این ماده شیمایی در تکمیل فرآیند تولید سود پرک است. جیوه به دلیل خواص شیمیایی و تاثیراتش روی محیط زیست از مواد مضر برای محیط زیست بوده و به دلیل احتمال انتقال پسماندهای تولید سود پرک به این محیط می‌تواند آن را آلوده کرده و حتی برای کارگران تولید کننده سود پرک در محیط کارخانه نیز بسیار مضر خواهد بود.

تولید سود پرک به روش غشایی
تولید سود پرک به روش غشایی

2. تولید سود پرک به روش غشایی

در فرآیند تولید سود پرک به صورت غشایی، تبادل یونی تحت تاثیرغشا به عنوان مانعی برای جریان‌های مایع و گاز قرار گرفته تا در بین مولفه‌ها در حال تردد میان فضای ایجاد شده برای تولید سود پرک، تنها یون‌های سدیم اجازه عبور داشته باشند. در مرحله عبو، یون‌های سدیم به شکل هیدراته رد شده تا سود پرک را در کاتد و گاز کلرین قرار گرفته و به آند تبدیل شود.

این غشا، یک غشای کوپلمیر تترافلور و اتیلن یا مونومر فلوریده است تا در صورتی که میزان خلوص سود پرک مهم بوده و می توان قیمت نهایی را نسب به روش سوم کاهش داد، این روش استفاده شود. لازم به ذکر است که این روش هم به دلیل مضرات ممکن در روند تولید و یا پس از خروج پسماند، تقریبا دیگر استفاده نمی شود.

3. تولید سود پرک به روش سلول دیاگرام

روش سوم در تولید سود پرک، با خیس شدن نمک در محفظه‌ای شامل آنود تیتانیوم که با ذرات روتنیم و دیگر فلزات پوشش داده شده، فرآنید تولیدآغاز می گردد. در این فرایند آنود، حرارت و گاز کلر مایع تولید شده از طریق کلاهک پلاستیکی جذب و کلر توسط کمپرسور مکیده می گردد.

برای بررسی و خرید سود پرک همین الان از طریق دکمه روبرو اقدام کنید

در نهایت آب و نمکی که بدون واکنش مانده اند از طریق منافذ جدا کننده دیافراگم به محفظه کاتد منتقل گردیده و در آنجا آب با کاتد استیل واکنش نشان خواهد داد. در پایان سود مایع به دست خواهد آمد که در مصارفی همین سود مایع به مصرف کننده تحویل داده می شود. در غیر اینصورت (عدم نیاز به سود مایع) این محلول به سود پرک تبدیل شده که کیفیت و عدم تاثیرگزاری منفی روی محیط زیست را یکجا در خود دارد.

One thought on “روش های تولید سود پرک

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *