انواع مختلف سیمان کدام اند؟

انواع سیمان

انواع سیمان، مسئله ای است که بسیاری از سایت ها، فروشندگان و فعال حوزه خرید و فروش این محصول به بررسی آن پرداخته اند. بعلاوه که بعضی از افراد نمی توانند به جمع بندی کامل برای شناسایی انواع مختلف سیمان براساس این مطالب بپردازند. در این مقاله قصد داریم تا بهترین و جامع ترین منبع برای معرفی انواع سیمان (به ویژه سیمان های موجود در بازار ایران) را برای شما معرفی کنیم. پس با ما در این مقاله از سایت گروه نیلو همراه باشید تا به صورت کامل سیمان ها را بشناسید.

انواع مختلف سیمان

در ابتدا باید بگوییم که سیمان ها دارای 2 دسته بندی پرتلند و غیر پرتلند هست و به این ترتیب اولین و مهمترین دسته بندی برای شناسایی سیمان به این ترتیب شکل می گیرد. گفتنی است که تمامی سیمان ها موجود که به 16 مورد تقسیم می شوند، هر کدام زیر مجموعه ی یکی از این دسته های سیمان هستند. لیست این 16 مورد از سیمان ها به شرح زیر قابل معرفی است:

 • سیمان پرتلند معمولی (Ordinary Portland Cement)
 • سیمان زود مقاوم (Rapid hardening cement)
 • سیمان با مقاومت بسیار بالا (Ultra-rapid hardening cement)
 • سیمان با حرارت زایی کم (Low heat cement)
 • سیمان زود گیر (Quick setting cement)
 • سیمان با آلومینای بالا (High alumina cement)
 • سیمان با سرباره کوره آهن (Blast furnace slag cement)
 • سیمان پوزولانی (Pozzolana cement)
 • سیمان سفید (White cement)
 • سیمان هیدروفوبیک (آب گریز) (Hydrophobic cement)
 • سیمان ضد سولفات (Sulfate Resistant cement)
 • سیمان قلیایی کم (Low alkali cement)
 • سیمان ضد آب (Water proof cement)
 • سیمان با حباب زا (Air entraining cement)
 • سیمان منبسط شونده (Expansive cement)
 • سیمان رنگی (Colored cement)

لازم به ذکر است مواردی از لیست بالا که در این لیست بررسی نمی شوند، بسیار خاص بوده که اغلب نیز در بازار ایران تولید و یا کاربردی ندارند و صرفا جهت معرفی در این لیست قرار داده شده اند.

– سیمان پرتلند

این دسته از سیمان ها که همان سیمان پرتلند معمولی هستند، دارای 5 تیپ است. باید گفت که تیپ های 1، 2 و 5 جزء سیمان های عمومی هستند و برای دریافت سایر سیمان ها باید ثبت سفارش کرد.

سیمان پرتلند تیپ 1

این نوع سیمان بین عموم مردم با نام سیمان معمولی، سیمان سیاه یا بنایی شناخته شده است. موارد مصرف عمومی سیمان تیپ1 در ساخت و سازهای روزمره است

انواع مختلف سیمان
انواع مختلف سیمان

سیمان پرتلند تیپ 2

این تیپ از سیمان پرتلند، اصلاح شده بوده و دارای درجه مقاومت بیشتری در برابر سولفاته شدن است. هم چنین این سیمان حرارت آب‌بندی کمتری دارد که باعث کاربرد ساده تر آن می شود. از این نوع سیمان در بتن‌ریزی‌های بزرگ و با حجم‌های زیاد و نیز در آب و هوای گرم استفاده می‌شود. ساخت بلوک و قطعات سیمانی نظیر تیر برق و جدول نیز از دیگر کاربردهای رایج سیمان تیپ ۲ هستند.

سیمان پرتلند تیپ 3

این تیپ به سیمان پرتلند زودگیر معروف است. سیمان تیپ 3 از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار بوده و واکنش‌های گرماده آن نسبت به تیپ ۱ بیشتر است، به این دلیل است که این سیمان برای بتن‌ریزی در اقلیم‌هایی با آب و هوای سرد درکنار ضدیخ استفاده می شود. سیمان پرتلند تیپ ۳ در قالب‌گیری سریع نیز بیشترین استفاده را دارد.

سیمان پرتلند تیپ 4

این نوع سیمان به دلیل ترکیب با هیدراتاسیون پایین، واکنش گرمایی ضعیف داشته که به سیمان کندگیر معروف است. به دلیل گیرایی بسیار آرام، زمان‌بر و اصولی، در پروژه‌های بزرگ مانند سدسازی وزنی و بناهای عظیم مورد استفاده قرار می گیرد. قابلیت استفاده از این تیپ در دمای بالای ۴۰ درجه، آن را برای اقلیم‌های گرمسیری بسیار مناسب است.

سیمان پرتلند تیپ 5

این نوع سیمان مقاومت بالا در برابر سولفات‌ها دارد و به همین دلیل به سیمان پرتلند ضدسولفات مشهور است. به همین از آن در سازه‌های دریایی بسیار استفاده می شود. این سیمان در ساخت و ساز زمین‌های سولفات‌دار نیز استفاده می شود. هیدراتاسیون این سیمان کندتر از نوع ۱ بوده و واکنش‌های گرمازای آن نیز کمتر است.

– سیمان های ویژه

سیمان سفید

سیمان سفید را نوعی سیمان پرتلند ویژه که پس از استفاده به رنگ شیری تبدیل می شود. سیمان سفید از آهک خالص یا همان گچ و رس ساخته شده است که کاملا خالی از اکسید آهن و هر رنگدانه دیگری است. مقاومت و زمان گیرش این سیمان همانند سیمان پرتلند معمولی است. ساخت موانع بزرگراهی، ساخت تزئینات و سنگ های ریخته گری از مهمترین کاربردهای این سیمان است، اما نسبت به سیمان عادی گران تر است.

سیمان رنگی

این نوع سیمان تقریبا به شکل سیمان سفید بوده با این تفاوت که دارای رنگدانه های ریز و پودری است. این سیمان اغلب از نسبت وزنی کمتر از 10 درصد برخوردار بوده و در پوشش کف، اهداف تزئینی استفاده می شود. مدل های مختلف این سیمان نیز به شرح زیر است:

 • اکسید کروم برای رنگ سبز
 • کبالت برای رنگ آبی
 • آهن اکسید برای سایه رنگ های قرمز، قهوه ای و زرد.
 • منگنز دی اکسید برای ایجاد رنگ مشکی و قهوه ای تیره

سیمان هیدروفبویک

در این نوع سیمانی نوعی افزودنی به کار رفته  که باعث کاهش وابستگی ذرات سیمان به آب شود. این نوع سیمان در شرایط خاص سرما و یخ زدگی به کار بهترین کارایی را دارد.

سیمان قلیایی کم

در ساخت این نوع سیمان که از سیمان پرتلند است، کنترل دقیق ترکیب مواد خام، مواد قلیایی در کمترین حد خود مهم است. این سیمان در مواقع وجود سنگدانه ها مشکوک به سیلیکا استفاده می گردد.

سیمان حباب زا

این نوع سیمان با افزودن بعضی عوامل مخرب هوا مانند چسب، رزین و… در مرحله سنگ زنی کلینکر تولید می گردد. ازاین نوع سیمان برای در بهبود کارایی بتن با نسبت آب به سیمان کمتری استفاده می شود و در مقاومت سیمان در برابر یخ زدگی بتن موثر است.

سیمان پرتلند آمیخته
سیمان پرتلند آمیخته

سیمان منبسط شونده

در این نوع سیمان همزمان با گذشت زمان به آهستگی انبساط رخ داده و پس از گیرش نیز انقباض صورت نمی گیرد. از این سیمان در ملات گروت، زیر صفحه ستون و همچنین در کانال های بتنی پیش استفاده می گردد.

سیمان ضدآب

سیمان ضد آب از ترکیب مواد ضد آب مانند کلسیم و آلومینیوم با سیمان عادی به دست می آید. از این نوع سیمان در سازه هایی مانند سد و مخازن آب استفاده می گردد.

سیمان ضدسولفات

این نوع سیمان با افزودن مقادیر بیشتری از سولفات کلسیم بعلاوی سرباره کوره ای مثل سیمان پرتلند تولید شده و برای پروژه هایی با بتن ریزی حجیم به خصوص محیط های غنی از سولفات و محیط های دریایی کاربرد دارد، ضمنا که نسبت به سایر انواع سیمان مقرون به صرفه تر است.

– سیمان پرتلند آمیخته

سیمان پرتلند پوزولانی معمولی

پزولانها مواد از جنس سیلیس آلومیناتی هستند که خود قابلیت چسبندگی را ندارند ولی به صورت پودر در کنار آهک قرار گرفته و ترکیبات با سیلیکات کلسیم خاصیت چسبندگی پیدا می کند. در تهیه سیمانهای پرتلند پزولانی معمولی، درصد مشخصی از مواد پزولانی را به سیمان پرتلند می‌افزایند که خواص جدیدی را تامین می‌کنند. مهمترین خاصیست این ترکیب، مقاومتش در برابر حمله سولفاتها می‌باشد. میزان پوزولان در این سیمان از 5 الی 15 درصد است.

سیمان پرتلند پوزولانی ویژه

همان خصوصیات سیمان پرتلند پوزولانی معمولی را دارد با ین تفاوت که ماده پوزولانی آن حداقل 15 و حداکثر 40 درصد سیمان را تشکیل می دهد.

سیمان پرتلند سرباره ای

به موادی که در بالای کوره بلند ذوب آهن جمع می‌شوند سرباره می گویند. سرباره اگر به آهستگی سرد شود کارای ندارد اما اگر آن را به سرعت سرد کنیم، به صورت آمورف یا شیشه‌ای در می‌آیند که پس از پودر شدن، در صنعت سیمان کاربرد دارند و باعث تولید سیمان پرتلند سرباره ای می شود. این سیمان مقاوت بیشتری در مقابل سولفات حتی از سیمان تیپ5 دارد.

– سیمان بنایی

این مدل از سیمان حاوی کیلنکر سیمان پرتلند، مواد غیرآلی و‌ مواد آلی است. مواد غیرآلی عمدتاً از سنگ آهک یا خوراک خام آسیاب شده هستند.‌ ملات سیمان بنایی (همانطور که مشخص است) برای اتصال آجر و دیوارها در بنایی مورد استفاده قرار می گیرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *